wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, skupina A: Slovinsko - Lotyšsko 1:5 (1:0, 0:4, 0:1)

Lotyšsko slaví. Je v osmifinále šampionátu - (09.05.2006)
- zpět
R i g a - Branková smršť ve druhé třetině rozhodla, že domácí Lotyšsko postupuje do osmifinále na domácím šampionátu v Rize. Naopak do bojů o udržení elitní skupiny mistrovství světa po prohře 1:5 spadli hokejisté Slovinska. Svěřenci Františka Výborného sice vyhráli úvodní část duelu, ve druhé ale odpadli..

To, že Slovinci dokázali potrápit Česko i Finsko, je zapomenuto. Klíčový duel na šampionátu prohráli.


Lotyši začali aktivně. Velkou možnost spálil Cipulis, ale v 6. minutě inkasovali. Šivic zakončil drzý průnik před branku, a když další možnosti neproměnili Blinovs a Vasiljevs, odcházeli Lotyši do kabin za nepříznivého stavu.

Druhou část zahájili domácí téměř čtyřminutovým oslabením, které přečkali, a vzápětí Semjonovs vyrovnal. I lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergaová v národním dresu pak v hledišti oslavovala dvě rychlé branky v polovině utkání, které rozhodly.

Na Cipulisovu trefu navázal za minut a půl v přesilové hře Jerofejevs. Na konci druhého dějství, poté, co Lotyši přečkali dvojnásobné oslabení, ještě zvýšil Tambijevs a výsledek dovršil v přesilovce pěti proti třem v 51. minutě Vasiljevs.

Lotyši si tak zajistili účast v osmifinálové skupině s Českou republikou, Finskem, Kanadou, Spojenými státy americkými a Norskem, kam si přenesou bod za remízu s českou reprezentací. Slovinci budou hrát ve čtyřčlenné skupině o udržení, z níž dva celky sestoupí.

Výsledek - skupina A:
Slovinsko - Lotyšsko 1:5 (1:0, 0:4, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Semjonovs (Niživijs, Redlihs), 29. Cipulis (Sprukts), 30. Jerofejevs (Tambijevs, Niživijs), 38. Tambijevs (Niživijs), 51. Vasiljevs (Širokovs, Tribuncovs) - 6. Šivic (Žagar). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Ross (USA), Novák (SR). Vyloučení: 8:12. Využití: 2:0. Diváci: 9539.

Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Sotlar, Goličič, Vidmar, Robar, Ciglenečki, Groznik - Razingar, Kopitar, M. Rodman - D. Rodman, Avgustinčič, Kontrec - Žagar, Varl, Šivic - Murič, Hebar, Hafner - Terlikar. Trenér: František Výborný.