wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Mistrovství světa v hokeji, skupina A: Česko - Finsko 3:3 (2:1, 1:0, 0:2)

Hokejisté proti Finům vedení neudrželi - (09.05.2006)
- zpět
R i g a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čeští hokejisté nedotáhli do vítězného konce parádně rozehraný zápas s Finskem. Do třetí třetiny sice vstupovali s dvoubrankovým náskokem, ale soupeř záhy v přesilovce snížil a 72 vteřin před koncem přetavil narůstající tlak ve vyrovnávací branku na 3:3 Nummelin..

Česko tak končí v základní skupině A druhé, o bod za Finy. Hadamczikův tým se ale prezentoval o poznání lepším výkonem než v úvodních dvou zápasech na turnaji.

Lepší začátek si čeští hokejisté opravdu nemohli přát. Eratova famózní střela v přesilovce skončila přesně v levém horním růžku Niittymakiho branky a o čtyřiadvacet vteřin později doklepl Jaroslav Balaštík puk do prázdné branky.

Česko vedlo v čase 2:52 už 2:0.Finský trenér Erkka Westerlund okamžitě reagoval. Po druhé brance si vybral oddechový čas a jeho svěřenci po něm začali být aktivnější. A také si vytvářeli gólové příležitosti.

V šesté minutě ještě Hnilička stačil reagovat na pohotovou střelu Hentunena, jemuž puk lišácky předložil zadovkou Kallio, ale v polovině deváté minuty už kapitoval.

Lehtonen tvrdě vypálil z levého kruhu, český brankář puk vyrazil jen před sebe a pro Kukkonena nebyl problém dorazit do odkryté branky. Finové využili druhou přesilovku.

Hra byla vyrovnaná, český tým mohl svůj náskok přesto navýšit. Dvakrát za sebou hrál totiž přesilovku pět na tři, ale nepomohl mu ani time-out, který si před tou druhou vybral kouč Hadamczik.

Ve druhé třetině se dlouho hrálo bez výraznějších šancí. Hra byla chvílemi příliš upracovaná z obou stran.

Hluchou pasáž přerušila až Výborného špatná přihrávka při přesilovce, po které se řítil sám na Hniličku nenáviděný Jarkko Ruutu, jenž na olympiádě ošklivě napadl Jaromíra Jágra. Finský útočník se v závěru akce rozhoupal ze strany na stranu a nakonec udělal kličku do bekhendu. Mířil však vedle.

Pak dalo Česko gól, ale hráči se ani neradovali. Bylo totiž zcela jasné, že Rolínek puk do Niittymakiho branky kopl bruslí.

Rozhodčí gól nakonec neuznali ani Finsku, ovšem neprávem. Jokinen dostal přihrávku ze středního pásma, šel sám na branku, ale Hnilička přestal chytat. Čárový sudí odpískal ofsajd, který ale v žádném případě nebyl.

Že je osud krutý, poznal finský tým o minutu později. Inkasoval totiž potřetí. To dokázal David Výborný ustát souboj v levém kruhu, všiml si volného Hlaváče, který puk bez problémů uklidil do odkryté branky - 3:1.

Finové se ale nevzdali a už po třiceti vteřinách třetí části snížili. Do zápasu je vrátila pohotová Bergova teč po Nummelinově střele od modré.

Soupeř okamžitě ožil a dál se tlačil do útoku. Nemohl si však vypracovat brankovou příležitost a tlak postupně slábl. Češi hru vyrovnávali, zápasovému tempu to však neuškodilo. Spíše naopak. Utkání s přibývajícím časem gradovalo.

A 72 vteřin před koncem dokázali Finové vyrovnat. Jejich narůstající tlak využil povedenou střelou od modré Nummelin. Puk se za Hniličkova záda odrazil od pravé tyče.

Výsledek - základní skupina A:
Česko - Finsko 3:3 (2:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 3. Erat (Balaštík), 3. Balaštík (J. Hlinka), 35. Hlaváč (Výborný) - 9. Kukkonen (Lehtonen, Hentunen), 41. Berg (Nummelin, J. Jokinen), 59. Nummelin (J. Jokinen). Rozhodčí: Jonák (SR) - Oskirko (Rus.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 7:9, navíc Plekanec (ČR) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 6780.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Bednář, Plekanec, Bulis - Balaštík, Hlinka, Prorok - Tenkrát, Štefan, Rolínek, od 35. do 40. navíc Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Finsko: Niittymäki - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Miettinen, J. Jokinen, Peltonen - Kallio, Viuhkola, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu - Rita, Pirnes, Hahl. Trenér: Erkka Westerlund.