wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, skupina D: Kanada - USA 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Zámořské derby těsně vyhrála Kanada - (09.05.2006)
- zpět
R i g a - Prestižní zámořské derby rozhodla největší hvězda hokejového mistrovství světa v Lotyšsku. Ve 48. minutě vstřelil Brendan Shanahan vítěznou branku Kanady, která díky jeho trefě porazila reprezentaci Spojených států 2:1 a zajistila si první místo v základní skupině D. Tým USA skončil v tabulce druhý..

Američany poslal v první třetině do vedení Kessel, suverénně nejlepší hráč loňského mistrovství světa osmnáctek, který našel puk prakticky na čáře a stačilo mu ho jen jemně postrčit.

V prostřední části vyrovnal talentovaný Crosby. Vstřelil už čtvrtou branku na turnaji a vede tabulku střelců.

A jeho branka byla parádní Crosby sebral puk u vlastní branky, v rychlosti s ním projel přes celé hřiště a gólmanovi jej poslal mezi nohama do sítě.

Pak ale přišla hvězdná chvíle velké hvězdy světového hokeje. Brendan Shanahan, majitel zlatého hattricku, tedy triumfu na olympijských hrách, mistrovství světa i Stanleyově poháru, dovršil v přesilovce kanadský obrat.

Kapitán Kanady, která nastoupila netradičně v černých dresech, zblízka doklepl vyražený kotouč.

Kanada i tým USA budou soupeři Česka v osmifinálové skupině E. Česko ale první zápas sehraje se třetím postupujícím, s Norskem (o zápase Norsko - Dánsko), s nímž změří síly v pátek od 15.15.

Výsledek - skupina D:
Kanada - USA 2:1 (0:1, 1:0, 1:0).

Branky a nahrávky: 30. Crosby (Bergeron), 48. Shanahan (Cammalleri, Williams) - 14. Kessel (Slater, Stafford). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Takula (Švéd.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. Diváci: 4553.

Kanada: Auld - Hamhuis, Robidas, Seabrook, Stuart, Dupont, Schultz, Daley - Hartnell, Richards, Carter - Shanahan, Comrie, Williams - Boyes, Bergeron, Crosby - Calder, Metropolit, Pettinger - Cammalleri. Trenér: Marc Habscheid.

USA: Bacashihua - Gill, Suter, Meyer, Komisarek, Orpik, Corvo, Alberts - Reasoner, Malone, Brown - Cullen, Park, Hilbert - Kesler, Stastny, Hall - Slater, Stafford, Kessel. Trenér: Mike Eaves.