wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, skupina B: Ukrajina - Itálie 4:2, Švédsko - Švýcarsko 4:4

Švýcaři favorizovaným Švédům sebrali bod - (10.05.2006)
- zpět
R i g a - Program základních skupin na mistrovstvím světa vyvrcholil dramatickým duelem Švédsko - Švýcarsko. Zápas skupiny B, který poznamenala dlouhá přestávka kvůli poškozenému ledu, skončil překvapením. Švýcaři proti favoritovi vybojovali remízu 4:4 a do osmifinále postupují se třemi body, stejně jako Švédové..

Švédové vedli ve třetí třetině už 3:1, pak ještě 4:3, ale vedení neudrželi. Přesto jim v konečném účtování základní skupiny B patří první místo. Už odpolední zápas rozhodl, že Ukrajina postoupila do osmifinále a Italy čeká boj o udržení.


Švédové nečekaně se Švýcary ztratili bod
Repríza čtvrtfinálového duelu z olympijských her v Turíně mezi Švédskem a Švýcarskem přinesla nečekaný výsledek. A také se značně protáhla. V 27. minutě byl totiž zápas na více než hodinu přerušen kvůli problémům s ledem ve Skonto Areně.

Po jednom ze soubojů u mantinelu se před švédskou střídačkou udělala velká díra, kterou pořadatelé velmi složitě odstraňovali.

Po několikaminutovém čekání se ruský sudí Poljakov po dohodě se supervizorem, kterým byl zkušený český mezinárodní činovník Miroslav Šubrt, rozhodl pustit hráče do kabin.

Společně s oběma hlavními trenéry, kteří spolu působili v minulosti u švýcarského národního týmu, a dalšími funkcionáři se nakonec dohodli, že zápas bude zarovnání díry a po úpravě ledu pokračovat.

V té době byl stav 1:1. Ve čtrnácté minutě dostal Švédy do vedení Zetterberg, který precizně zakončil svůj nájezd kličkou do bekhendu a střelou pod horní tyčku. Krátce na to trefil Mattson tyč Aebischerovy branky.

Švýcarsku k vyrovnání pomohla nedisciplinovanost soupeře, díky které mohlo hrát více než minutu přesilovku pěti proti třem, a Wirz toho využil.

Poté na ledě dlouho kralovali brankáři Holmqvist a Aebischer. Více práce měl podle očekávání Švýcar, působící v Montrealu, kterému musela opět pomoci i tyčka. Změna přišla se začátkem třetí třetiny, kdy padly v rychlém sledu hned tři branky.

Nejprve Zetterberg a Mattson zvýšili na 3:1, Sannitz však bleskově odpověděl a snížil. Stejně rychle pak dokázali Švýcaři zareagovat i na Karlssonovu branku. O dramatický závěr se postaral v 57. minutě Sannitz, který svým druhým gólem v utkání vyrovnal.

Ukrajina v divokém zápase přehrála Itálii 4:2
Favorizovaná Ukrajina, která však stejně jako Italové doposud nezískala na MS ani bod, se dostala do vedení v patnácté minutě, kdy Kasjančuk využil přesilovou hru.

Převaha jednoho hráče na ledě pomohla týmu kouče Seukanda i k druhé brance. Gólmana Muzzatiho překonal na začátku druhého dějství Salnikov.

Italům se poté podařilo snížit, ale další dvě branky přidat nedokázali. Účastníci olympijských her, kam se však kvalifikovali díky pořadatelství, totiž dnes k postupu potřebovali vyhrát.

Tlačili se proto do útoku, ale výsledkem byl naopak třetí ukrajinský gól, o který se postaral v 52. minutě zásluhou teče Guňka.

Dramatický náboj však dal zápasu v 56. minutě Borgatello, jenž využil přesilovku. Italové se ale poté rozhodli více než dvě minuty před koncem riskovat bez brankáře a místo obratu opět inkasovali.

Stínem zápasu bylo zranění Isajenka, kterého v průběhu třetí třetiny jeden z Italů zasáhl hokejkou do krku a ukrajinský bek musel být odvezen ze střídačky na nosítkách, zřejmě v bezvědomí.

Nepříliš sportovní momenty se udály i na samém konci, kdy za hrubost a nesportovní chování putovali s desetiminutovými tresty předčasně do kabin Šachrajčuk, Iob, Helfer a Strazzabosco. Konflikt se navíc málem přesunul i do útrob stadionu.

Výsledky - základní skupina B:
Švédsko - Švýcarsko 4:4 (1:0, 0:1, 3:3)
Branky a nahrávky:
14. Zetterberg (Magnus Johansson, Kronwall) 45. Zetterberg, 46. Mattsson (Karlsson, Kronwall), 52. Karlsson (Emwall, Kronwall) - 24. Wirz (Streit, Lemm), 46. Sannitz (Jeannin), 52. Rüthemann (Plüss, Della Rossa), 57. Sannitz (Jeannin, Lemm). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Eglitis (Lot.), Garsjo (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 3500.

Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, Timander, Kronwall, A. Holmqvist, K. Jönsson, Hallberg - Samuelsson, Zetterberg, J. Lundqvist - Mathias Johansson, Melin, Emwall - Mattsson, A. Karlsson, Franzén - Nordquist, Hannula, Martensson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Švýcarsko: Aebischer - Seger, Streit, Steinegger, Vauclair, Helbling, Forster, Blindenbacher, Bezina - Della Rossa, Paterlini, Plüss - Rüthemann, Jeannin, Lemm - Ambühl, Deruns, Sannitz - Reichert, Wirz, Romy. Trenér: Ralph Krueger.

Ukrajina - Itálie 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
15. Kasjančuk (Šachrajčuk, Ostrouško), 22. Salnikov(Bobrovnikov, Djačenko), 52. Guňka (Latviněnko), 58. Djačenko (Guňka) - 33. Busillo (Trevisani), 56. Borgatello (Molteni). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Lešnjak (Slovin.), Jakobsen (Dán.). Vyloučení: 11:11, navíc Šachrajčuk - Iob, Helfer a Strazzabosco všichni 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4500.

Ukrajina: Simčuk - Guňko, Klimentěv, Ostrouško, Polonickij, Isajenko, Srjubko, Navarenko - Šachrajčuk, Litviněnko, Kasjančuk - Bobrovnikov, Djačenko, Salnikov - Materuchin, Šafarenko, Andrij Michnov - Semenčenko, Procenko, Oleckij. Trenér: Oleksandr Seukand.

Itálie: Muzzatti - Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Lorenzi, Trevisani, Egger - Busillo, Molteni, Cirone - Parco, Iob, De Bettin - Margoni, Fontanive, Ansoldi - Felicetti, Bustreo, Chelodi - De Toni. Trenér: Michel Goulet.