wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, osmifinálová skupina E: Kanada - Lotyšsko 11:0

Kanada rozdrtila Lotyše v přesilovkách - (11.05.2006)
- zpět
R i g a - V nácvik přesilovek si proměnili kanadští hokejisté zápas s domácím Lotyšskem. Vyhráli 11:0 a devět branek vsítili v přesilovkách. Zápas byl dvakrát přerušen, protože nespokojení diváci zasypali ledovou plochu odpadky. Protestovali tak proti tomu, jak utkání řídil americký rozhodčí Rick Looker..

Na zápas, který odstartoval program osmifinálové skupiny E, se těšilo celé Lotyšsko. Ale dobrou náladu v ochozech Riga Areny brzy vystřídal pocit zmaru.


Americký rozhodčí Looker pojal ochranu zámořských hvězd až příliš úzkostlivě a vylučoval Lotyše za každý kontakt se soupeřem. A Kanaďané toho dokázali využít.

V úvodní třetině využili čtyřikrát přesilovku. Mezi střelce se zapsali Williams, Crosby, Boyes a Bergeron. Po třetím gólu odjel na střídačku zklamaný domácí brankář Naumovs.

Když rozhodčí Looker v čase 18.00 za stavu 4:0 vyloučil v pořadí již osmého lotyšského hokejistu, diváci zasypali plochu vším, co měli po ruce. Na led přistála dokonce i bota. Poslední dvě minuty úvodní části se proto dohrály až po přestávce.

Po poklidné druhé třetině, kdy přidal další přesilovkový gól kanadský kapitán Shanahan, se zápas opět přerušil.

V čase 44.50, kdy za stavu 8:0 vyloučil rozhodčí Looker lotyšského kapitána Semjonovse, se led znovu změnil ve smetiště a týmy odešly do kabin.

K nespokojeným divákům, kteří protestovali proti patnáctému trestu pro jejich tým, promluvil asistent kapitána Janis Spruks. Utkání se díky tomu alespoň dohrálo.

A Kanaďané nakonec Lotyšům nastříleli jedenáct branek, z toho devět v početních výhodách. Jediným střelcem za rovnovážného stavu hráčů na ledě byl Jeff Carter, který na začátku třetí třetiny skóroval při hře čtyři na čtyři. Calderova branka na 10:0 totiž padla ve výhodě, při signalizovaném trestu pro Lotyše.

Frustrovaní Lotyši se nezmohli ani na čestnou branku a utrpěli krutý debakl. Výraznější výsledek ještě šampionát v Rize nepřinesl.

Výsledek - skupina E:
Kanada - Lotyšsko 11:0 (4:0, 1:0, 6:0)
Branky a nahrávky:
6. Williams (Stuart), 9. Crosby (Williams), 15. Boyes (Williams), 18. Bergeron (Boyes, Crosby), 26. Shanahan (Williams, Cammalleri), 41. Carter (Calder, Schultz), 42. Pettinger (Daley, Metropolit), 43. Richards (Stuart, Carter), 46. Calder, 47. Calder (Hamhuis, Richards), 51. Hartnell (Metropolit). Rozhodčí: Looker (USA) - Lešnjak (Slovin.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 16:8. Využití: 9:0. Diváci: 8389.

Kanada: Denis - Hamhuis, Robidas, Seabrook, Stuart, Dupont, Schultz, Daley - Hartnell, Richards, Carter - Shanahan, Comrie, Williams - Boyes, Bergeron, Crosby - Calder, Metropolit, Pettinger - Cammalleri. Trenér: Marc Habscheid.

Lotyšsko: Naumovs (16. Raitums) - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.