wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové mistrovství světa, osmifinálová skupina: Česko - Norsko 3:1

Český tým se trápil, nakonec ale vyhrál - (12.05.2006)
- zpět
R i g a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Vítězství nad Norskem stálo české hokejisty nečekaně moc sil a nervů. Severský celek dobře bránil, vyrážel do protiútoků a v přesilovce se dostal do vedení. Český tým neoslnil, nakonec ale houževnaté Nory zdolal 3:1. Vítěznou branku vstřelil Jaroslav Balaštík..

V české sestavě došlo k jedné změně. Nevýrazného Bednáře nahradil na pravém křídle druhé formace vítkovický Irgl.


Známkujte výkony českých hokejistů za zápas s Norskem

Hadamczikovi svěřenci byli podle očekávání v úvodu aktivnější a měli také výhodu přesilové hry.

Jenže ji nevyužili a Norsko se postupně osmělovalo. Nejdříve prověřil Hniličku střelou Marthinsen. Tu český gólman ještě vyrazil, ale za pár okamžiků už kapituloval.

Norové udeřili ve své první přesilovce. Jakmile se jim podařilo usadit se v útočném pásma, vystřelil z pravého kruhu Hansen a puk po Askově teči prošel Hniličkovi mezi betony.

Češi byli zaskočení a jejich snaha o odpověď nebyla příliš výrazná.

Naopak Seveřané se uklidnili, dál trpělivě bránili a stále častěji vyráželi do protiútoků. A vytvářeli si šance. Triggovu ránu od modré tečoval těsně nad horní tyčku Skroder, Vikingstad střílel bez přípravy po příhrávce zpoza branky. Jeho pokus naštěstí stačil zblokoval Škoula.

Hnilička se zapotil ještě jednou. To když po přihrávce od zadního mantinelu střílel z bezprostřední blízkosti Skroder, český brankář však stačil vymrštit pravý beton.

Do druhé části vstoupili reprezentanti s odhodláním brzy vyrovnat. A málem se jim to podařilo. Bulis ale po vyšachování obrany trefil zblízka místo odkrytého prostoru jenom levou tyčku.

Český tlak však pokračoval a vyrovnání přece jenom přišlo. Richter posunul puk po modré Škoulovi, ten tvrdě vypálil a před norskou brankou dobře clonil Hlaváč. Na jeho teč nestačil gólman Gundersen reagovat - 1:1.

Strhnout vedení na českou stranu mohl ve vlastním oslabení Hlinka, který se dostal do úniku, ale kousek před brankou mu utekl puk...

Závěr druhé třetiny gradoval a šance střídala šanci. Skroder nebezpečně střílel z pravého kruhu, na druhé straně vyrážel norský brankář ránu rozjetého Krajíčka. Pak se soupeř dostal do přečíslení dvou na jednoho, ale Hansen místo přihrávky udělal kličku do středu, ale nestačil puk zvednout přes ležícího Hniličku.

A to se Norům nevyplatilo. Z následného protiútoku totiž skóroval Balaštík. Jeho střela z prostoru mezi kruhy mířila přesně pod horní tyčku - 2:1.

Po přestávce se český tým snažil náskok zvýšit. Jenže Výborný nedokázal využít včas využít okamžiku pro střelu a tak přihrál na modrou Kaberlemu. Brankář Gundersen se stačil přesunout a bombu kladenského odchovance vykrýt.

Norsko se nevzdávalo a dál bylo Hadamczikovým svěřencům vyrovnaným soupeřem. Hnilička musel být ve střehu, zasahovat proti střelám Holteta a šikovného Thoresena.

Mužem posledních okamžiků se stal Tenkrát. Český tým nejprve trnul po jeho vyloučení. Když se ale rychlonohý útočník Kärpätu Oulu vrátil z trestné lavice, ze samostatného nájezdu rozhodl o upracované české výhře v poměru 3:1.

Česko - Norsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Hlaváč (Škoula, Richter), 39. Balaštík (Richter), 59. Tenkrát (Hlinka) - 12. Ask (Hansen). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Jakobsen (Dán.), Novák (SR). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 7004.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Irgl, Plekanec, Bulis - Balaštík, Hlinka, Prorok - Tenkrát, Štefan, Rolínek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Norsko: Gundersen - Ryman, Myrvold, Jakobsen, J. Nilsen, Mats Trygg - Skroeder, Thoresen, Vikingstad - Bastiansen, Ask, Holtet - Marius Trygg, Spets, Hansen - Andersen, Marthinsen, Nagel. Trenér: Roy Johansen.