wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku: Základní skupina A: Finsko - Slovinsko 5:3
Slovinci na úvod řádně potrápili Finy - (05.05.2006)
- zpět
R i g a - V utkání s outsiderem skupiny A se favorizovaní Finové nečekaně trápili. Slovinci, nedělní soupeř Česka, vedli v úvodní třetině překvapivě 2:0, ve druhé části ještě 3:2. Finové ale dokázali vyrovnat a ve třetí třetině duel otočili. Tým, který vede český kouč František Výborný, podlehl Seveřanům 3:5..

Dvakrát se zapsal mezi střelce osmnáctiletý slovinský talent Anže Kopitar, za vítězese trefil rovněž dvakrát autor vítězného gólu Tomi Kallio.

V nové Areně Riga byli v hledišti téměř výhradně finští fanoušci a sledovali v úvodu promarněné přesilovky Suomi. Už v první minutě putoval na trestnou lavici David Rodman, potom po následných dvou faulech hráli Slovinci 86 vteřin v pěti proti třem.

Ubránili se však, vzápětí měli stejnou výhodu a po návratu prvního potrestaného otevřel skóre Kranjc. V 15. minutě potrestal vyloučení Jarkka Ruutua Kopitar.

Ještě v úvodní části odpověděl rovněž v početní převaze Kallio.

Náskok soupeře smazal v 26. minutě Miettinen, ale při Hentunenově vyloučení se podruhé trefil Kopitar, jemuž nahrál nyní už třinecký útočník Razingar.

Finové však svou převahu zúročili dalšími brankami a nepřipustili nečekanou bodovou ztrátu. Na konci druhé části vyrovnal jedinou brankou při plném počtu hráčů na ledě v utkání Bergenheim.

Hned v úvodu závěrečného dějství poprvé získal vedení Finům v přesilovce druhou trefou v utkání Kallio a další výhodu využil v 54. minutě Lehtonen.

"Kluci odvedli heroický výkon, neměli jsme pak už ale síly. Před zápasem jsme se báli desítky. Slovinci se nemohou s takovými velmocemi rovnat, protože mají základnu asi stovku hráčů," podotkl Výborný, který si odbyl premiéru na světovém šampionátu.

Nebyl jsem nervózní. Neměli jsme co ztratit, pro nás budou klíčové jiné zápasy. Je sice hezké odehrát s favority vyrovnané zápasy, ale hlavně musíme mít síly pro boj o udržení," dodal kouč, který dovedl v extralize k titulu Spartu.

Výsledek - skupina A:
Finsko - Slovinsko 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 18. Kallio (Nummelin), 26. Miettinen (J. Jokinen), 38. Bergenheim (Lehtonen), 42. Kallio (Miettinen, J. Jokinen), 54. Lehtonen (Viuhkola) - 8. Kranjc, 15. Kopitar (Sotlar), 28. Kopitar (Razingar). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Vasko (Běl.), Novák (SR). Vyloučení: 9:15. Využití: 4:3. Diváci: 9000.

Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Peltonen, Miettinen, J. Jokinen - Bergenheim, Viuhkola, Kallio - T. Ruutu, M. Koivu, Rita - Hahl, Hentunen, J. Ruutu - Pirnes. Trenér: Erkka Westerlund.

Slovinsko: Kristan - Sotlar, Kranjc, Goličič, Vidmar, Robar, Ciglenečki, Groznik - Sotlar, Kopitar, Razingar - D. Rodman, Kontrec, Avgustinčič - Žagar, Hebar, Varl - Murič, Terlikar, Šivic - Hafner. Trenér: František Výborný.