wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, osmifinálová skupina E: USA - Lotyšsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Američané výhrou zajistili Česku čtvrtfinále - (13.05.2006)
- zpět
R i g a - Hokejisté USA porazili na mistrovství světa v Rize domácí Lotyšsko 4:2. Tento výsledek určil čtveřici postupujících do čtvrtfinále šampionátu z osmifinálové skupiny E. Spolu s Kanadou a Finskem si play-off zahraje tým USA a české mužstvo. Domácí Lotyši se s šampionátem rozloučí úterním utkáním s Norskem..

Lotyši srdnatě bojovali o naději. Dvakrát dokázali dorovnat vedení hokejistů Spojených států, na vedoucí branku nového muže ve výběru USA O'Sullivana už odpovědět nedokázali. Na konečných 4:2 zvýšil Suter.


Úvod utkání vyšel lépe Američanům, lotyšští hokejisté měli totiž stejně jako v předešlém duelu proti Kanadě problém s nečistou hrou a slovenský rozhodčí Jonák jim proto v úvodních osmi minutách vyloučil tři hráče.

Američané však nebyli tak produktivní jako jejich předchůdci, kteří v této herní situaci dali domácím hráčům devět branek.

Díky přesilovkám se hra poté i vyrovnala, na trestnou totiž začali putovat také zámořští hráči. Brankář Anderson byl však stejně pozorný jako jeho protějšek Naumovs.

Na první gól tak musela čekat zaplněná Arena Riga až do začátku druhé třetiny. K nelibosti fanoušků se jako první trefili Američané. Dazinš ale dokázal na Maloneův gól odpovědět za pouhých 73 vteřin.

Zámořským hokejistům se v 35. minutě podařilo získat vedení zpět na svou stranu, když Brown využil přesilovou hru. O chvilku později to mohlo být již 3:1, avšak Komisarkova střela se odrazila od dvou tyček Naumovsovy branky.

A Američané toho krátce po začátku třetí třetiny litovali, ale jen krátce. Na Sejmonovsovo vyrovnání totiž odpověděl O'Sullivan, který do Rigy přiletěl teprve dnes. Pojišťovací čtvrtý gól přidal Suter, který tak využil již třetí početní výhodu v zápase.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
USA - Lotyšsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Malone (Cullen, Brown), 35. Brown (Kessel), 43. O'Sullivan (Cullen), 50. Suter - 23. Dazinš, 41. Semjonovs (Daugavinš). Rozhodčí: Jonák - Novák (oba SR), Takula (Fin.). Vyloučení: 12:11. Využití: 3:1. Diváci: 10.500.

USA: Anderson - Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts - Malone, Brown, Kessel - OúSullivan, Kesler, Stastny - Cullen, Park, Hilbert - Hall, Slater, Stafford - Reasoner. Trenér: Mike Eaves.

Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Daugavinš, Tambijevs - Redlihs, Niživijs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš - Blinovs. Trenér: Pjotr Vorobjov.