wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, osmifinálová skupina F: Bělorusko - Ukrajina 9:1 (1:0, 3:1, 5:0)

Bělorusko lehce přehrálo Ukrajinu - (13.05.2006)
- zpět
R i g a - Hokejisté Běloruska lehce přehráli Ukrajinu, v osmifinálové skupině F mají čtyři body a jsou tak blízko k postupu do čtvrtfinále mistrovství světa v Rize. Na výrazném vítězství Bělorusů 9:1 se hattrickem a jednou asistencí podílel šikovný útočník moskevského Dynama Michail Grabovskij..

Ve skupině F se Bělorusové posunuli na třetí místo před Švýcarsko. K postupu do čtvrtfinále stačí remíza se Švýcary či zaváhání Slovenska, které má zatím jediný bod.


V sestavě Ukrajiny se už objevil obránce Sergej Klimentěv, jemuž direktoriát IIHF snížil disciplinární trest za potyčku s Italem Anthonym Iobem ze dvou na jeden zápas.

Bělorusové se ujali vedení v 11. minutě, kdy Grabovskij využil přesilovou hru. Na začátku druhého dějství po jeho přihrávce zužitkoval další výhodu Kosťučenok a hned za 26 sekund zasadil Ukrajině další ránu Antoněnko.

Grabovskij potom trefil tyč, ale v 36. minutě se v další početní výhodě přece jen dočkal druhé trefy v utkání. Při protestech gólmana Simčuka si ji nechal sudí Schütz nechal potvrdit videorozhodčím.

Ukrajinci snížili 13 sekund před koncem druhé části, ale v závěrečné části je Bělorusové deklasovali pěti góly. Dvakrát se trefil Dudik, jednou Skabelka, Kopat a hattrick dovršil Grabovskij. Nervózní závěr okořenily potyčky, především Kosticyna a Srjubkem.

Čtyři body Michaila Grabovského, který bude údajně od příští sezony působit v Montrealu, předčil Andrej Skabelka, který zaznamenal gól a čtyři asistence.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Bělorusko - Ukrajina 9:1 (1:0, 3:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 11. Grabovskij (Skabelka), 23. Kosťučenok (Grabovskij, Kosticyn), 23. Antoněnko (Skabelka, Zadělenov), 36. Grabovskij (Kosticyn, Zadělenov), 46. Dudik (Skabelka), 47. Skabelka (Antoněnko), 57. Kopat (Zadělěnov, Skabelka), 58. Grabovskij (Kosticyn), 58. Dudik (Michalev) - 40. Guňko (Bobrovnikov). Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Garsjo (Nor.), Zatta (It.). Vyloučení: 7:14, navíc Guňko (Ukrajina) 10 min. Využití: 5:0. Diváci: 2732.

Bělorusko: Mezin - Makrickij, Denisov, Svito, Jerkovič, Kopat, Kosťučenok, Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Kosticyn, Zadělenov, Grabovskij - Kurilin, Meleško, Čupris - Kukuškin, Antoněnko, Skabelka - Jesaulov. Trenér: Glen Hanlon.

Ukrajina: Simčuk - Guňko, Klimentěv, Ostrouško, Zavalňuk, Polonickij, Srjubko, Navarenko - Šachrajčuk, Litviněnko, Kasjančuk - Bobrovnikov, Djačenko, Salnikov - Materuchin, Šafarenko, Michnov - Donika, Procenko, Oleckij. Trenér: Oleksandr Seukand.