wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, skupina o udržení: Kazachstán - Slovinsko 5:0, Itálie - Dánsko 0:5

Slovinci nestačili v boji o udržení na Kazachy - (13.05.2006)
- zpět

R i g a - Pětigólový příděl dostali ve svém druhém zápase ve skupině udržení hokejisté Slovinska. Svěřenci trenéra Výborného podlehli 0:5 Kazachstánu a k udržení elitní skupiny musí porazit Itálii. Ta v souběžně hraném utkání prohrála 0:5 s reprezentací Dánska. Dva sestupující týmy určí až pondělní zápasy.

Kazachstán učinil krok k záchraně
Hokejisté Kazachstánu dnes porazili ve svém druhém utkání ve skupině o udržení mezi elitou na mistrovství světa v Rize Slovinsko 5:0 a odvrátili první hrozbu sestupu.

Před posledním hracím dnem tak mají šanci na udržení všechny ohrožené týmy. Kazachstán, který v minulém duelu nestačil na Italy, začal proti týmu českého trenéra Františka Výborného dobře.

Nejprve přestál krátký nápor soupeře a poté překonal dvakrát brankáře Kristana. Góly Stračenka a Pčeljakova Kazachy, kteří v Rize doposud vše prohráli, uklidnily.

Když poté v druhé třetině přidali další tři branky, nebylo o vítězi pochyb. Slovinsko tak musí k záchraně ve svém posledním utkání v Lotyšsku vyhrát nad Itálií a doufat, že na druhém stadionu se totéž podaří Dánsku v souboji s Kazachstánem.

Dánové skupinu o udržení vedou
Hokejisté Dánska zvítězili nad Itálií 5:0 a posunuli se s třemi body do čela tabulky. O setrvání v elitní skupině budou Dánové bojovat v pondělním utkání s Kazachstánem.

Dánové získali vedení v 5. minutě po chybě brankáře Muzzattiho, jehož překvapil střelou zpoza modré čáry Boedker. V závěru druhého dějství zvýšil v přesilové hře Staal; pro útočníka švédského Malmö to byla pátá trefa na turnaji.

Třetí branku přidal v 50. minutě Frans Nielsen, který vzápětí skóroval i při přesilovce po vyloučení Rolanda Ramosera na pět minut a do konce utkání. Deset sekund před koncem ještě při výhodě pěti proti třem uzavřel skóre Damgaard. Gólman Hirsch si díky patnácti úspěšným zákrokům připsal čisté konto.

Výsledky - skupina o udržení:
Kazachstán - Slovinsko 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Stračenko (Běljajev), 8. Pčeljakov (Šafranov), 28. Litviněnko (Pčeljakov, Blochin), 30. Stračenko (Tročšinskij, Běljajev), 33. Krasnoslobodcev (Zaržickij, Spiridonov). Rozhodčí: Reiber (Kan.) - Eglitis (Slov.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 11:5, navíc Robar (Slovin.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4500.

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Sotlar, Robar, Ciglenečki, D. Rodman, Vidmar, Groznik - Razingar, Kopitar, M. Rodman - Avgustinčič, Kontrec, Žagar - Varl, Goličič, Šivic - Murič, Hebar, Terlikar. Trenér: František Výborný.

Kazachstán: Ogurešnikov - Kovalenko, Argokov, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov, Blochin - A. Koreškov, J. Koreškov, Žailauov - Šafranov, Pčeljakov, Samochvalov - Spiridonov, Zaržickij, Krasnoslobodcev - Běljajev, Troščinskij, Starčenko - Litviněnko. Trenér: Nikolaj Myšagin.

Itálie - Dánsko 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 5. Boedker, 38. Staal (D. Nielsen, Green), 50. F. Nielsen, 56. F. Nielsen (Staal), 60. Damgaard (J. Nielsen). Rozhodčí: Looker (USA) - Lešnjak (Slovin.), Wehrli (Švýc.) Vyloučení: 13:6, navíc Ramoser 5 min. a do konce utkání, Cirone (oba It.) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 2000.

Itálie: Muzzatti - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, F. Ramoser, Trevisani, Lorenzi, Egger - Busillo, Molteni, Cirone - De Bettin, Margoni, Ansoldi - Fontanive, Felicetti, M. De Toni - Bustreo, Chelodi, R. Ramoser - Rigoni. Trenér: Michel Goulet.

Dánsko: Hirsch - Boedker, Damgaard, Schioldan, D. Nielsen, Andreasen, Dahlmann, Pander, Johnsen - Nordby-Andersen, Green, Staal - F. Nielsen, Kjaergaard, J. Nielsen - Regin, Hansen, Morten Madsen - Smidt, Pyndt, Degn. Trenér: Mikael Lundström.