wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, osmifinálová skupina E: Česko - Kanada 6:4 (3:1, 1:2, 2:1)

Češi vyhráli strhující souboj s Kanadou - (14.05.2006)
- zpět
R i g a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čeští hokejisté ve strhující podívané porazili Kanadu 6:4. V utkání už vedli 3:0, ale sebevědomý soupeř dokázal vyrovnat. Vítěznou branku nakonec vstřelil Balaštík, klid pak šestou trefou dodal týmu Erat. Česko tak Kanadu na šampionátu porazilo jako první, samo je bez porážky...

Zápas začal v ostrém tempu a hned v první třetině padly čtyři góly.
Nejprve nenechali kanadští obránci dostatek prostoru Janu Hlaváčovi, aby mohl vyjet zpoza branky a v klidu vystřelit. Gólman Auld ještě stačil zasáhnout a puk vyrazit až do ochranné sítě.

Pak dal o sobě poprvé vědět mladíček Crosby, když se za Hniličkovou brankou umně změnou pohybu zbavil obránce a nečekaně nahrál Boyesovi. Jeho pokus po ledě český gólman zlikvidoval.

O chvíli později ale udeřili Češi. Balaštík se nenechal odtlačit u zadního mantinelu, dostal puk k Hlinkovi, jenž ho rychle předal Hubáčkovi. První střelu vítkovického útočníka beci ještě zblokovali a následný pokus už stačili jen tečovat tak nešťastně, že na něj brankář Auld nestačil. Puk doplatil obloučkem za jeho záda.

A netrvalo to ani dvě minuty a Česko vedlo 2:0. Při hře čtyři na čtyři zachytil špatnou přihrávku v obranném pásmu Výborný a podnikl rychlý protiútok. Objel obránce, čímž si získal čas a střelou po ledě zamířil mezi betony kanadského gólmana.

Český tým byl při chuti a měl navrch. Neustále se tlačil před soupeřovu branku. Za aktivitu byl odměněn třetím gólem.

Nejprve zkazil přečíslení dvou na jednoho váhající Bulis, ale potom Irgl nahrál odvážně zprava před branku Plekancovi, který v tísni dokázal puk došťouchat za brankovou čáru.

Jenže Kanada se nepoložila a ještě do konce první části stačila náskok soupeře snížit. Odražený puk se dostal na vnitřní stranu pravého kruhu k volnému Robidasovi. Obránce kotouč nekompromisně napálil a trefil se přesně k levé tyčce. Hnilička natahoval lapačku marně.

Češi však byli při chuti a mohli skórovat počtvrté. To objel branku Erat, křížně nahrál Výbornému, který z velkého úhlu trefil pravou tyčku.

Necelé dvě minuty po přestávce nastala sporná situace. Richards vypálil a Hnilička neměl puk pod sebou pod kontrolou. Okamžitě se přiřítil Calder a snažil se kotouč dorazit za brankovou čáru. Sudí po dlouhé konzultaci s videorozhodčím ukázal na středový kruh - 3:2.

Kanadské vyrovnání český tým nezlomilo
Kanadu branka povzbudila a začala se víc a víc tlačit před branku. Chvílemi to její útočníci s důrazem trochu přeháněli. Snažili se Hniličku za každou cenu rozhodit a tak na ledě několikrát vzplály emoce.

Velkou šanci měl Comrie, který se dostal do samostatného nájezdu. Stíhaný obráncem raději vystřelil. Vedle levé tyčky.

Vyrovnat se podařilo ve 32. minutě Hamhuisovi. Tomu puk krásnou křížnou přihrávkou z pravého rohu útočného pásma naservíroval Boyes. Kanadský bek se nerozmýšlel, bez přípravy vystřelil a trefil se Hniličkovi mezi betony.

V podobné situaci se o pár vteřin později ocitl Štefan, ale jeho ránu gólman Auld narozdíl od toho českého mezi betony udržel.

Zápas měl strhující tempo, útoky se střídaly na obou stranách. Kanada mohla dokonat velký obrat při špatném střídání českého týmu. Calder jel sám na branku, za sebou měl Cartera, kterému také přenechal puk. Jenže ten ho nedokázal dorazit do odkryté branky.

A tak přišel trest. Irgl vystřelil z levého kruhu, Auld puk vyrazil jen před sebe a na dorážku vítkovického forvarda už nestačil - 4:3.

Jenže Kanada odpověděla hned na začátku třetí třetiny. Bergeron zachytil puk na útočné modré, nahrál Crosbymu, a ten opakovanou střelou po ledě skóroval. Bylo opět vyrovnáno.

Brankáři Auldovi se nevyplatila laxnost při Balaštíkově střele. Bývalý zlínský útočník jako by u pravého mantinelu nevěděl, co s pukem a tak vystřelil. O vteřinu později už měl ruce nahoře, kotouč prošel až do sítě. Česko znovu vedlo.

Kanadský tým ještě zvýšil své útočné snažení, ale znovu inkasoval. V 54. minutě vznikla brejková situace dvou na jednoho, Výborný nahrál Eratovi, který střelou švihem z vnitřní strany levého kruhu zamířil přesně k bližší tyčce - 6:4.

Kanada mohla ještě v závěru utkání zdramatizovat, když byl vyloučen Hejda. Ale nervózní poslední minuta, jež přinesla i hromadnou šarvátku, už změnu skóre nepřinesla.

V odpoledním utkání skupiny E porazili finští hokejisté Norsko 3:0.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Česko - Kanada 6:4 (3:1, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Hubáček (J. Hlinka), 9. Výborný, 14. Plekanec (Irgl), 36. Irgl, 47. Balaštík (Škoula), 54. Erat (Výborný) - 16. Robidas, 22. Richards (Calder), 32. Hamhuis (Boyes, Crosby), 42. Crosby (Bergeron). Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Oskirko (Rus.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7474.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Bednář, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Tenkrát. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Kanada: Auld - Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont - Shanahan, Comrie, Williams - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Pettinger, Cammalleri, Hartnell - Metropolit. Trenér: Marc Habscheid.