wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, osmifinálová skupina E: Finsko - Kanada 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Kanada zdolala Finy, pomohla tím Čechům - (15.05.2006)
- zpět
R i g a - Čeští hokejisté mají volnou cestu k prvenství v osmifinálové skupině E na šampionátu v Rize. Stačí jim v úterý odpoledne porazit tým USA. Kanada totiž v porazila 4:2 Finsko a vede s osmi body průběžné pořadí skupiny. Jenomže český tým se na ni může v případě výhry dotáhnout a má lepší vzájemný zápas..

Kanady připravila Finsku první porážku na turnaji.

Zámořští hokejisté do svého posledního zápasu ve druhé fázi turnaje vstoupili mnohem lépe než o den dříve proti Česku a již v šesté minutě se ujali vedení, když Bergeron využil hned první přesilovou hru.

Finský tým ale srovnal se soupeřem brzy herně krok a na konci první třetiny vyrovnal
zásluhou Koivua i skóre.

Ve druhé třetině však Kanaďané dvakrát udeřili ve vlastním oslabení. Dvě chybné rozehrávky potrestal vždy Carter. V polovině utkání navíc Finové přišli o svou brankářskou jedničku.

Niittymäki si při jednom zákroku poranil zřejmě třísla a odkulhal rovnou do kabin. Na jeho místo se musel postavit Norrena, ale nejlepšího gólmana olympijských her v Turíně zdatně nahradil.

Víc práce než Norrena však měl jeho protějšek Denis, Finové se totiž tlačili do útoku mnohem více než soupeř. Za svou aktivitu byli také odměněni. V 51. minutě, tři vteřiny před koncem přesilové hry, překonal brankáře Columbusu Nummelin, startující již na dvanáctém MS.

Kanaďané však odpověděli bleskově. Již o 50 vteřin později našel Crosby Boyese a hráči Suomi opět prohrávali o dva góly. Snížit, případně vyrovnat, se jim nepodařilo ani při power play.Připravujeme podrobnosti

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Finsko - Kanada 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Bergeron (Boyes), 17. Carter, 27. Carter, 52. Boyes (Crosby, Bergeron) - 19. M. Koivu (Saravo), 51. Nummelin (Luoma). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Lešnjak (Slovin.), Takula (Fin.). Vyloučení: 8:7, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0.

Kanada: Denis - Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont - Shanahan, Comrie, Williams - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Pettinger, Cammalleri, Hartnell - Metropolit. Trenér: Marc Habscheid.

Finsko: Niittymäki (32. Norrena) - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo, Mäntylä - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Kallio, Pirnes, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, Miettinen - Hahl, Viuhkola, J. Ruutu - Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.