wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku: Základní skupina A: Lotyšsko - Česko 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
Češi jen remizovali, selhali v koncovce - (05.05.2006)
- zpět
R i g a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Nadšeně bojující Lotyšsko podporované frenetickými diváky uhrálo s Českem senzační remízu. Úřadující mistři světa byli sice po celý zápas hokejovějším týmem, ale neschopností v koncovce si vítězství nezasloužili. Část viny za výsledek padá i na hlavu brankáře Hniličky..

Úvodu utkání předcházelo slavnostní zahájení 70. mistrovství světa v hokeji. Na ledě se objevili bruslaři s vlajkami všech účastníků turnaje a zazněla lotyšská hymna.

Slovo si vzal i předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel, který Lotyšsku a jeho fanouškům poděkoval, za což byl odměněn ohlušujícím rykem trubek. Ten byl k slyšení i při slovech lotyšské prezidentky a poté až do konce utkání.

Vygradoval v polovině sedmé minuty, kdy dostal domácí do vedení Širokovs. Jeho pokusu zpoza obránce Hejdy se ani nedalo říci střela. Puk se přesto po ledě doklouzal za dohledu brankáře Hniličky až za brankovou čáru.

A mohlo být ještě hůř - Kutlák se krátce nato nechal před vlastní brankou školácky obrat o puk, ale mladík Sprukts byl tak zaskočený, že vystřelil vedle levé tyčky.

Rozdíl v kvalitě obou mužstev byl v herním projevu jasně patrný. Češi měli navrch. Ale nedokázali využít řadu přesilovek, ve kterých si vytvořili tlak.

Až osmadvacet vteřin před koncem první třetiny objel domácí branku Výborný a stačil puk zasunout u protější tyčky - 1:1.

Nápor českého týmu pokračoval dál. Ale veškerá snaha přicházela vniveč.

Lotyšsko se drželo v obranném pásmu, jeho hlavním úkolem bylo neinkasovat. A to se mu dařilo i přes četná oslabení, ve kterých mělo kolikrát namále. Hadamczikův výběr byl ale marný v koncovce.

Největší šanci měl Kaberle, který v přesilovce po vyšachování obrany pálil do protipohybu brankáře, ale pravý horní růžek o kousek minul.

Ačkoli byli domácí v útoku téměř neškodní, několik příležitostí si také vytvořili. Hlavně Tambijevsova teč nadělala Hniličkovi hodně starostí.

Ve třetí části si několikrát přesilovou hru vyzkoušeli i Lotyši, ale výraznější šanci si nevytvořili. Pro tým byla remíza s úřadujícími mistry světa braná jako vítězství. Cítili to tak hráči, trenéři a hlavně neúnavně povzbuzující diváci.

Jenže klidná pasáž pro domácí netrvala dlouho. Jen co hrálo Česko opět v plném počtu, začala opět hra na jednu branku. Všem na stadionu zatrnulo po Michálkově střele od modré, kterou šikovně tečoval Kaberle. Naumovs byl ale pozorný a frenetické publikum se dostávalo do tranzu.

To bylo na vrcholu se závěrečnou sirénou.

Češi měli v utkání jasně navrch, ale vítěznou branku nevstřelili. Naopak: Pár vteřin před koncem dokonce mohl strhnout vedení na stranu Lotyšska zprava Spruks, ale puk se po Hniličkově zásahu odrazil těsně vedle pravé tyče.

Česko - Lotyšsko 1:1 (1:1, 0:0, 0:0)
Branky: 20. Výborný - 7. Širokovs. Rozhodčí: Reiber - Wehrli (oba Švýc.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 3:11. Bez využití. Diváci: 10.669.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Škoula, Krajíček, Kutlák, Hejda - Erat, Výborný, Hlaváč - Rolínek, Plekanec, Bulis - Bednář, Hlinka, Hubáček - Balaštík, Štefan, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pucajs, Astašenko, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Blinovs, Redlihs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš. Trenér: Pjotr Vorobjov.