wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové mistrovství světa, osmifinálová skupina E: Česko - USA 1:3

Český tým čeká ve čtvrtfinále silné Rusko - (16.05.2006)
- zpět
R i g a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - České hokejisty čeká ve čtvrtfinále těžký soupeř - ve čtvrtek nastoupí proti Rusku. Hadamczikovi svěřenci totiž v posledním zápase v osmifinálové skupině předvedli bezkrevný výkon a se Spojenými státy prohráli 1:3. V tabulce tak skončili až na čtvrtém místě..

Kouč Hadamczik vyřadil ze sestavy Jaroslava Bednáře, kterého ve druhé formaci nahradil Ivo Prorokem.

Český tým hrál bez tempa a působil hodně ospalým dojmem. Ani Američané na tom nebyli o moc lépe a zápas tak diváky ze sedaček rozhodně nezvedal.


Spojené státy byly v nezáživném duelu přece jenom o něco aktivnějším týmem a jako první si také vytvářely brankové příležitosti. Tu úvodní měl po přihrávce Cullena zpoza branky Hilbert, jemuž ale rána nesedla, a tak neměl brankář Hnilička příliš práce.

Pak se už už dostával k zakončení Stafford, ale puk mu na poslední chvíli sjel z čepele hole.

Američané se ale radovali o chvíli později. Malone zachytil Hejdovu rozehrávku, zprava se natlačil před branku a vystihl pravý moment pro střelu. Trefil se po ledě přesně do skulinky mezi Hniličkovy betony.

Největší šanci v první třetině spálil Jaroslav Hlinka, který pálil bez přípravy z prostoru mezi kruhy, ale jen do připraveného gólmana Bacashihuy.

Když už se zdálo, že poklidná třetina skončí, udeřili Američané podruhé. V čase 19:43 vybojoval puk za brankou Park, zadovkou posunul na Cullena, který se z těžkého úhlu trefil opět mezi betony stojícího Hniličky.

Jestli si někdo myslel, že reprezentanti do druhé části nastoupí se zdrcujícím tlakem, mýlil se. Češi sice zvýšili aktivitu, ale urostlí Američané s bráněním jejich ataků neměli výraznější potíže.

Český tým vrátila do zápasu slabá střela Zbyňka Michálka od pravého mantinelu, která po jemné teči Jana Hlaváče nečekaně zapadla nad brankářovým ramenem do sítě - 1:2.

Gól soupeře ale nepoložil. Dál si hrál svou hru a držel Čechy na uzdě. V utkání se navíc hrálo překvapivě čistě, takže Hadamczikovi svěřenci měli minimálně příležitostí vyrovnat díky početní výhodě.

A když se jedna ve druhé části naskytla, trestuhodně ji promarnili. Tým sice držel soupeře celé dvě minuty bez přerušení v obranném pásmu, ale nedokázal unavenou čtveřici Američanů rozpohybovat. Několik pokusů od modré nemělo šanci na úspěch.

Jakmile se soupeř ubránil, mohl skórovat potřetí. Ale rána nekrytého Komisareka mířila do připravného Hniličky.

Marná snaha o vyrovnání pokračovala i po přestávce. Velkou šanci měl český tým paradoxně při vlastním oslabení. Plekanec sebral v útočném pásmu puk obránci a jel sám na branku. Těsně před gólmanem zamíchal kotoučem, ale nestačil přesně zamířit.

A tak skórovali Američané. Malone získal puk ve středním pásmu, v přečíslení dvou na jednoho nahrál na druhou stranu Brownovi, který v klidu doklepl do odkryté branky - 1:3.

Češi hráli ještě jednu přesilovku, ale opět ji promarnili. Jedinou střelu na brankáře Bacashihiju vyslal od modré Michálek - mířil vedle.

Definitivně mohl reprezentanty srazit do kolen Park, který šel od modré sám na brankáře, ale jeho rána šla nad horní tyčku.

Závěrečná snaha už k ničemu nevedla, Češi promarnili snahu vyhrát skupinu a zahrát si čtvrtfinále s relativně slabším soupeřem. Naopak je čeká nejtěžší možný - Rusové, vítěz skupiny F.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Česko - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
28. Z. Michálek (M. Erat, Výborný) - 14. Malone, 20. Cullen (Park, Hilbert), 48. Brown (Malone). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Eglitis (Lot.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7441.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - M. Erat, Výborný, Hlaváč - Prorok, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Tenkrát. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

USA: Bacashihua - Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts - Malone, Kessel, Brown - OúSullivan, Kesler, Stastny - Cullen, Park, Hilbert - Reasoner, Hall, Slater. Trenér: Mike Eaves.