wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, skupina F: Švýcarsko - Bělorusko 1:2, Ukrajina - Slovensko 0:8

Čtvrtfinále vybojovali Slováci a Bělorusové - (16.05.2006)
- zpět
R i g a - Přímý souboj o postup do čtvrtfinále zvládli hokejisté Běloruska, kteří porazili 2:1 Švýcarsko. Tento výsledek nahrál Slovensku, jemuž stačila k postupu do play-off šampionátu v Rize i remíza s Ukrajinou. Slováci ale soupeře deklasovali rozdílem třídy, vyhráli 8:0. Šampionát skončil pro Švýcarsko..

Bělorusové otevřeli Slovákům cestu...
Bělorusko obsadilo ve skupině F třetí místo vinou prohry ve vzájemném duelu se Švédy. Ve středu se v klíčovém utkání turnaje utkají s Finskem.


Kanadský kouč Glen Hanlon dokázal s Běloruskem malý zázrak. S týmem se vrátil mezi elitu loni ve Vídni, letos Grabovskij a spol. porazili Slováky a dlouho trápili i Rusy.

O výhře nad Švýcary rozhodli dvěma góly do poloviny zápasu. Pak sice Plüss snížil šikovnou tečí, ale ve zbývajících deseti minutách jeho nervózní spoluhráči spíš dělali chyby v obraně, než ohrožovali branku soupeře.

Možná ještě větší nervy drásaly Slováky, které by vyřadila remíza bez ohledu na jejich výsledek. Nakonec se mohli radovat spolu s Bělorusy. Pro ně dnešní úspěch není největším v historii: tím je čtvrté místo z olympiády v Salt Lake City, kde senzačně vyřadili ve čtvrtfinále Švédsko.

... a Slováci deklasovali Ukrajinu
Hokejisté Slovenska si hladkou výhrou 8:0 nad Ukrajinou zajistili postup do čtvrtfinále. V něm se svěřenci trenéra Františka Hossy ve středu utkají stejně jako před rokem s Kanadou.

Na ten ale Slováci nehráli a od počátku jasně směřovali k výhře. První gól dal ve 13. minutě Kapuš, definitivně se duel zlomil ve druhé třetině, kdy ukrajinský brankář Karpenko čtyřikrát inkasoval. Podařilo se mu však chytit Cibákovo trestné střílení.

Závěrečná třetina se tak dohrávala jen z povinnosti a Slovensko si mohlo dovolit i šetřit svou hlavní hvězd Mariána Hossu na klíčový středeční duel s Kanadou. V něm by se mohl objevit i obránce Ottawy Andrej Meszároš, který je údajně na cestě do Rigy. I tak Slovensko ještě zvýšilo na konečných 8:0.

Výsledky - osmifinálová skupina F:
Švýcarsko - Bělorusko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
49. Plüss (Rüthemann) - 10. Skabelka (Grabovskij), 30.
Zadělenov (Skabelka, Meleško). Rozhodčí: Hansen - Ross (oba USA), Schröter (Něm). Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 3170.

Švýcarsko: Aebischer - Vauclair, Bezina, Seger, Streit, Steinegger, B. Gerber, Forster - Paterlini, Jeannin, Sannitz -Della Rossa, Plüss, Demuth - Wirz, Rüthemann, Reichert - Ambühl, Lemm, Deruns - Romy. Trenér: Ralph Krueger.

Bělorusko: Mezin - Makrickij, Denisov, Kopat, Kosťučenok, Svito, Jerkovič,
Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Kurilin, Meleško, Čupris - Kukuškin, Antoněnko, Skabelka - Kosticyn, Zadělenov, Grabovskij - Savin. Trenér: Glen Hanlon.

Ukrajina - Slovensko 0:8 (0:1, 0:4, 0:3)
Branky a nahrávky:
13. Kapuš (Čiernik, Bartovič), 22. Milo (Marián Hossa), 26. Štrbák (Kapuš, Bartovič), 36. Kováčik (Kollár), 37. Bartovič, 45. Kapuš (Bartovič), 50. M. Hudec (Štrbák, Kollár), 59. Jurčina (Rast. Pavlikovský). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Lešnjak (Slovin.), Zatta (It.). Vyloučení: 9:4. Využití: 0:3. Diváci: 2582.

Slovensko: Križan - Vydarený, Štrbák, Jurčina, Milo, Harant, Graňák, Stehlík - Čiernik, Kapuš, Bartovič - Marián Hossa (41. M. Hudec), Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Zálešák - Vaic, Kollár, M.
Kováčik. Trenér: František Hossa.

Ukrajina: Karpenko - Klimentěv, Guňko, Zavalňuk, Srjubko, Ostrouško, Navarenko, Polonickij - Kasjančuk, Litviněnko, Šachrajčuk - Djačenko, Bobrovnikov, Salnikov - Materuchin, Šafarenko, Andrij Michnov - Bobkin,
Oleckij, Procenko. Trenér: Oleksandr Seukand.