wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové mistrovství světa, čtvrtfinále: Kanada - Slovensko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Slovensko je vyřazeno, Kanada otočila zápas - (17.05.2006)
- zpět
R i g a - Hokejisté Slovenska na šampionátu v Rize skončili. Ve čtvrtfinále s Kanadou ztratili nadějně rozehraný zápas a prohráli 1:4. V rozmezí 99 vteřin v polovině třetí třetiny třikrát inkasovali, když gólmana Križana překonali Bergeron, Crosby a Carter. Kanada se v semifinále utká v sobotu od 15:15 se Švédskem..

Repríza loňského čtvrtfinále ze šampionátu v Rakousku nabídla v úvodu opatrný hokej. Brankáři Denis a Križan museli likvidovat pouze nepříliš těžké střely.

Před slovenskou brankou bylo rušněji v osmé a deváté minutě, kdy na trestné lavici seděl obránce Vydarený. Kanaďané však jeho prohřešek proti pravidlům nepotrestali.

O slovenskou ofenzivu se staral zejména útok Rastislava Pavlikovského, který měl na křídlech sourozence Hossovy a kanadské obraně dělal problémy zejména Marián.

A tato řada se postarala i o první gól zápasu. Obráncem Milem vystřelený puk však za Denisova záda nešťastně tečoval spoluhráč Calder.

Zámořští hráči si vynutili na přelomu první a druhé třetiny převahu, která však byla zapříčiněná zejména vyloučeními soupeře. Stuart ani Calder však Križana nepřekonali.

Obdobně dopadli na druhé straně slovenští hráči, když na trestné lavici seděl Robidas.

Větší aktivita ale nakonec Kanaďanům přinesla ovoce v podobě vyrovnání. Shanahanovu střelu dorazil za brankáře švédského MODO pohotový Cammalleri. Križan inkasoval na MS gól po více než 121 minutách.

Slováci se poté začali trochu více věnovat i útoku, mírnou převahu však měla stále favorizovaná Kanada. Carter ani Boyes na konci druhého dějství své příležitosti neproměnili, Bergeron ve 43. minutě trefil jen tyč.

Druhý nejproduktivnější hráč turnaje se ale nakonec branky dočkal, když jeho nahození prošlo v 53. minutě za Križana. Šance Slovenska na postup poklesly o 90 vteřin později, kdy Crosby přehodil ležícího brankáře bekhendovou střelou a potvrdil pozici krále šampionátu v produktivitě.

Kouč Slovenska František Hossa si vzal oddechový čas a spřádal plány na možný obrat. Po dalších devíti vteřinách hry však bylo rozhodnuto. Carter využil Jurčinovo zaváhání a postaral se o čtvrtý gól Kanady. Hráči ze země Javorového listu tak stejně jako před rokem poslali Slováky domů ještě před závěrečnými boji o medaile.

Výsledek čtvrtfinále:
Kanada - Slovensko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
35. Cammalleri (Shanahan), 53. Bergeron (Hamhuis), 55. Crosby (Bergeron), 55. Carter - 18. Milo (Marián Hossa). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Lešnjak (Slovin.), Ross (USA). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7129.

Kanada: Denis - Hamhuis, Stuart, Robidas, Schultz, Seabrook, Daley, Dupont - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Shanahan, Comrie, Williams - Pettinger, Cammalleri, Hartnell - Metropolit. Trenér: Marc Habscheid.

Slovensko: Križan - Vydarený, Meszároš, Jurčina, Milo, Harant, Štrbák, Graňák, Stehlík - Čiernik, Kapuš, Bartovič - Marián Hossa, Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Zálešák - Vaic, Kollár, M. Kováčik. Trenér: František Hossa.