wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové mistrovství světa, čtvrtfinále: Finsko - Bělorusko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Semifinálovým sokem Česka jsou Finové - (18.05.2006)
- zpět
R i g a - Hokejová reprezentace se v semifinále hokejového mistrovství světa v Rize utká s Finskem. Seveřané ve čtvrtfinále porazili Bělorusko 3:0, když houževnatého soupeře definitivně zlomili dvěma brankami ve třetí třetině. Gólman Fredrik Norrena, jenž zastoupil zraněného Antera Niittymäkiho, udržel čisté konto..

Finové pronikli do elitní čtveřice týmů mistrovství světa po čtyřech letech. Proti českému týmu nastoupí v boji o finále v sobotu v 15:15.


Seveřané měli nejlehčího čtvrtfinálového soupeře na mistrovství za poslední roky a s přehledem toho využili. Přesto oba týmy víc než dvě třetiny dělil jen Hahlův gól z 10. minuty.

Jarkko Ruutu vyhrál souboj v rohu za běloruskou brankou, přesným pasem před ni poslal puk Hahlovi a útočník švýcarského Davosu se mezi dvěma bránícími hráči prosadil ke své první trefě na šampionátu. Ta byla nakonec vítězná.

Bělorusové měli ještě v první třetině velkou šanci na vyrovnání, ale Skabelkovu střelu z mezikruží skvěle lapačkou zneškodnil Norrena. Ten se stal novou jedničkou Finů místo Niittymäkiho, jenž kvůli zranění stehna už do turnaje nezasáhne.

Finové v pohodě kontrolovali zápas, ale gólovou pojistku dlouho nemohli přidat. Peltonen ve druhé třetině nastřelil tyč. Chuť si spravil ve 44. minutě, kdy se schoval běloruské obraně a jeho spoluhráč z Lugana Nummelin jej přihrávkou přes celé útočné pásmo našel připraveného ke střele.

Definitivně Finové soupeře dorazili pět minut před koncem při dvojnásobné přesilovce. Peltonenovu přihrávku si srazil k vlastní brance Makrickij a puk se odrazil od brusle Olliho Jokinena do sítě. Floridský útočník tak šťastně přišel ke své premiérové trefě v Rize.

Gólman Norrena podruhé na turnaji udržel čisté konto. Třikrát na šampionátu pomohl Finům k vítězství, v duelu s Kanadou vystřídal Niittymäkiho za nepříznivého stavu, který už jeho tým neotočil.

Hokejové MS - čtvrtfinále:
Finsko - Bělorusko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Hahl (J. Ruutu, Bergenheim), 44. Peltonen (Nummelin, O. Jokinen), 55. O. Jokinen (Peltonen, Nummelin). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Jakobsen (Dán.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. Diváci: 7500.

Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo, Mäntylä - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Kallio, Viuhkola, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, Miettinen - Hahl, Bergenheim, J. Ruutu - Pirnes. Trenér: Erkka Westerlund.

Bělorusko: Mezin - Makrickij, Denisov, Svito, Kosťučenok, Jerkovič, Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Zadělenov, Antoněnko, Skabelka - Kurilin, Meleško, Čupris - Kosticyn, Kukuškin, Grabovskij - Savin. Trenér: Glen Hanlon.