wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, skupina C: Bělorusko - Slovensko 2:1, Rusko - Kazachstán 10:1

Bělorusové senzačně porazili Slováky - (06.05.2006)
- zpět
První favorit na mistrovství světa v Lotyšsku klopýtl. Slovenští hokejisté nestačili ve svém úvodním vystoupení v základní skupině C na Bělorusko, jemuž podlehli 1:2. To Rusové se ve druhém sobotním utkání s hokejisty Kazachstánu vůbec nepárali, i díky hattrickům Ovečkina a Semina je deklasovali 10:1..

Slováci vyhořeli na brankáři Mezinovi
Vítěznou branku Běloruska vstřelil na sklonku druhé třetiny po parádní kombinaci Oleg Antoněnko. Ze zápasu pro zranění odstoupil brankář Ján Lašák. Slovenský tým svého soupeře výrazně přestřílel v poměru 37:15, vstřelil ale pouze jedinou branku.

Oba celky začaly utkání opatrně. Více šancí si však přece jen vytvořili favorizovaní Slováci. Zejména útočník Marián Hossa měl jen v první třetině tři solidní příležitosti k otevření skóre.

Nejproduktivnější slovenský hráč v letošním ročníku NHL však na brankáře Mezina nevyzrál ani jednou. Otevřít skóre mohl i Jurčina, v osmé minutě ale trefil jen tyč.

Bělorusové hrozili zejména v přesilových hrách, kterých měli díky nedisciplinovanosti soupeře dostatek. Využili však až šestou početní výhodu. Skóre Meleško, který projel šikovně celé hřiště a kličkou překonal i brankáře Lašáka.

Ve 38. minutě sice vyrovnal Čiernik, jenomže ještě před koncem druhé třetiny byl vyloučen Rastislav Pavlikovský a Bělorusové další nádhernou akcí znovu strhli vedení na svou stranu.

Po pravém křídle zatáhl puk do pásma Grabobskij, nahrál na střed Skabelkovi, jenž posunul puk do levého kruhu Antoněnkovi a ten pohotovou střelou ke vzdálenější tyči pokořil Jána Lašáka podruhé.

Pardubická jednička už do třetí třetiny nenastoupila, nahradil ji Karol Križan, ale Slováci už alespoň na bod nedosáhli.

Križan příliš práce neměl. To jeho protějšek Mezin se musel činit. Favorit zápasu se totiž soustavně tlačil do útoku a měl trvalou převahu. Ani jednu z devatenácti střel ale Slováci ve vyrovnání nepřetavili. Možný závěrečný nápor poté otupil faul Vydareného.

Bělorusko se tak dočkalo dalšího velkého výsledku. Po vyřazení Švédska ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Salt Lake City a výhře nad Ruskem na světovém šampionátu 2000 v Petrohradu, porazili Slovensko. Na všech výhrách měl velkou zásluhu gólman Andrej Mezin.

Rusové zaznamenali první dvouciferný výsledek šampionátu
Večerní zápas skupiny C naznačil, kdo je hlavním favoritem šampionátu. Zatímco ostatní silné týmy se s prvními soupeři trápili, Rusové excelovali a deklasovali tým Kazachstánu 10:1. Pětkrát se prosadili v přesilovce.

Už po dvou třetinách prakticky nebylo o co hrát. Svěřenci trenéra Krikunova dovolili soupeři jedinou branku, sami jich nastříleli osm. Alexandr Ovečkin, největší ruská hvězda na šampionátu, vsítil hattrick, góly s pořadovým číslem osm, devět a deset ho napodobil Alexandr Semin.

Výsledky, skupina C:
Bělorusko - Slovensko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 38. Čiernik (Kováčik, Kapuš) - 35. Meleško (Žurik), 40. Antoněnko (Skabelka, Grabovskij). Rozhodčí: Hansen (USA) - Laschowski (Kan.), Jakobsen (Dán.). Vyloučení: 9:6. Využití: 0:2. Diváci: 6960.

Slovensko: Lašák (41. Križan) - Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík - Marián Hossa, Rastislav Pavlikovský, Bartovič - Surový, Cibák, Marcel Hossa - Čiernik, Kapuš, Zálešák - Vaic, Kollár, Kováčik. Trenér: František Hossa.

Bělorusko: Mezin - Denisov, Makrickij, Jerkovič, Kopat, Žurik, Svito, Kosťučenok - Ugarov, Michalev, Dudik - Skabelka, Zadělenov, Grabovskij - Čupris, Kurilin, Meleško - Jesaulov, Kukuškin, Antoněnko. Trenér: Glen Hanlon.

Rusko - Kazachstán 10:1 (4:1, 4:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Ovečkin (Malkin, Sušinskij), 3. Archipov (Nikulin), 11. Gorovikov (Grigorenko), 19. Bykov (Kručinin, Jemelejev), 25. Ovečkin (Malkin), 27. Malkin, 30. Ovečkin (Malkin), 33. Sjomin (Archipov, Nikulin), 45. Sjomin (Nikulin, Kručinin), 54. Sjomin (Zaripov, Nikulin) - 18. J. Koreškov (A. Koreškov, Žailauov). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Pouzar (ČR), Eglitis (Lot.). Vyloučení: 12:14, navíc Blochin (Kaz.) 10 min. Využití: 5:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6600.

Rusko: Zvjagin (48. Fomičev) - Žukov, Nikulin, Kirill Kolcov, Aťušov, Kručinin, Bykov, Kuljaš, Chomickij - Zaripov, Semin, Archipov - Kuljomin, Malkin, Ovečkin - Charitonov, Sušinskij, Jemelejev - Grigorenko, Gorovikov, Michnov. Trenér: Vladimir Krikunov.

Kazachstán: Medveděv (30. Tambulov) - Argokov, Žailauov, Kovalenko, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov - A. Koreškov, J. Koreškov, Litviněnko - Šafranov, Pčeljakov, Spiridonov - Samochvalov, Zaržickij, Krasnoslobodcev - Ogorodnikov, Troščinskij, Rifel. Trenér: Nikolaj Myšagin.