wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové MS, semifinále: Kanada - Švédsko 4:5 (2:3, 1:2, 1:0)

Finálovým soupeřem Česka je Švédsko - (20.05.2006)
- zpět
R i g a - Soupeřem českých hokejistů ve finále mistrovství světa v Rize budou Švédové. Ti ve strhujícím semifinále zdolali Kanadu 5:4 a mohou se stát prvním týmem v historii, který v jedné sezoně vyhraje jak olympijské hry, tak světový šampionát. V cestě za tímto triumfem jim stojí poslední soupeř, české mužstvo..

O bronz se v neděli od 15.15 utkají Finové s Kanadou, finále Švédsko - Česko začne v 19.15.

Vítězové olympijského turnaje v Turíně měli skvělý nástup do utkání a už po 87 vteřinách otevřel skóre střelou od modré čáry Kronwall. Bek Detroitu tak připojil ke svým sedmi asistencím na turnaji premiérovou trefu.

V páté minutě navíc zkušený Jörgen Jönsson potrestal vyloučení kapitána Shanahana a po Stuartově chybě získal dvoubrankový náskok.

Potom ale nechali Švédové před svou brankou osamoceného Caldera, který po Richardsově přihrávce snadno překonal gólmana Johana Holmqvista.

Smolařem úvodního dějství byl zadák Stuart, který si ve 12. minutě po střele Martenssona srazil vyražený puk bruslí do vlastní branky.

Kanaďané opět odpověděli při Nordqvistově vyloučení, kdy Cammaleriho pokus dorazil ze vzduchu těsně před brankovou čárou Comrie.

Nástup do druhé třetiny opět patřil Švédku a po 93 sekundách hry skóroval Samuelsson. Za dalších 68 vteřin už utíkal gólman Denis z branky poté, co ho z dorážky popáté překonal Nordquist.

Náhradník Auld chytil šanci Samuelssonovi, Kanada se nevzdávala a byla stále aktivnější. Gólman Holmqvist nejprve uspěl při Calderově příležitosti, ale 35 sekund před druhou sirénou už inkasoval.

Dorážející Crosby po své vlastní střele dotlačil puk mezi jeho betony. Následovala ale hrubá odveta útočníka Hannuly, který radující se osmnáctiletou hvězdu Pittsburghu krosčekoval hokejkou na hlavu a inkasoval trest na pět minut a do konce utkání.

Mstít se hned šel hráči jönköpingského celku HV 71 Calder, který putoval na trestnou lavici na dvě minuty. Sudí Minář udělil tresty za potyčku i Švédovi Kronwallovi a Kanaďanu Daleymu.

Pro Kanadu z toho rezultovala po dvou minutách hry čtyři na čtyři tříminutová přesilovka a sám Crosby přichystal odvetu. Přestože do kabin zamířil před koncem druhé části otřesen, vymyslel v 44. minutě v početní výhodě přihrávku na Bergerona, který přiblížil zámořský tým na rozdíl jediného gólu.

Švédové ale soupeři už víc nedovolili a povedla se jim tak odveta za finálové porážky ze světových šampionátů ve Finsku v roce 2003 a z Prahy o rok později.

Výsledek - semifinále MS:
Kanada - Švédsko 4:5 (2:3, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Calder (Richards), 17. Comrie (Cammalleri), 40. Crosby, 44. Bergeron (Crosby, Williams) - 2. Kronwall (Nylander), 5. J. Jönsson (Samuelsson, Nylander), 12. Martensson (Timander), 22. Samuelsson (Hallberg, Nylander), 23. Nordquist (Hannula). Rozhodčí: Minář - Pouzar (oba ČR), Ross (USA). Vyloučení: 9:7, navíc Hannula (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 9000.

Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson, Kronwall, Hallberg, Timander, A. Holmqvist - Franzén, Zetterberg, Bäckström - Emwall, A. Karlsson, Mattsson - J. Jönsson, Nylander, Samuelsson - Nordquist, J. Lundqvist, Hannula - Martensson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Kanada: Denis (23. Auld) - Robidas, Schultz, Hamhuis, Stuart, Seabrook, Daley, Dupont - Bergeron, Crosby, Boyes - Carter, Richards, Calder - Shanahan, Cammalleri, Williams - Pettinger, Comrie, Hartnell - Metropolit. Trenér: Marc Habscheid.