wz

Mistrovství světa 2006 v Lotyšsku:
Hokejové mistrovství světa, skupina A: Česko - Slovinsko 5:4 (4:1, 1:2, 0:1)

Hokejisté zabrali, ale Slovinci je potrápili - (07.05.2006)
- zpět
R i g a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čeští hokejisté vydřeli výhru. Po páteční remíze s Lotyšskem začali střílet góly a nad Slovinskem zvítězili 5:4. I když to pro Slovince vypadalo už v desáté minutě na debakl, nakonec nadělali svěřenci Františka Výborného českému národnímu týmu velké problémy..

Hadamczikovi svěřenci konečně střílejí góly. Trápení v koncovce z prvního duelu s Lotyšskem je zapomenuto.


Slovinci ovšem předvedli sympatický ofenzivní hokej, kterým favorita potrápili. Navíc se prosazovali stejně jako proti Finsku střelecky.

Stačila jen minuta a devět vteřin a čeští fanoušci mohli jásat. Tomáš Plekanec využil zaváhání obrany, kličkou si položil brankáře na zem a v poklidu puk zasunul do odkryté klece.

A pak začala série čtyř využitých přesilovek. První využil Jaroslav Balaštík. Důsledně splnil předsevzetí - dobře clonil brankáři a šikovně tečoval Kaberleho střelu od modré.V jedenácté minutě přišla druhá přesilovka, kterou využil Martin Erat, jenž po Kaberleho perfektní křížné nahrávce usměrnil puk k pravé tyčce slovinské branky.

Za další tři minuty to bylo už 4:0. Třetí přesilovku proměnil v další gól Michálek. V jízdě si zpracoval puk a pohotovou střelou zamířil do horní poloviny branky.

V tu chvíli to se Slovinci vypadalo špatně. Kouč František Výborný raději vyměnil brankáře. A jako by to jeho týmu pomohlo. Z levého kruhu totiž vystřelil Murič, puk se odrazil od pravé tyčky do levé a sudí po konzultaci s videorozhodčím gól uznal.

V závěru první třetiny mohl náskok Česka navýšit Rolínek, po přihrávce z pravého rohu však zblízka trefil jenom levou tyčku.

A tak po čtyřiadvaceti vteřinách druhé části udeřili Slovinci. Po pěkné kombinaci nahrál Razingar zcela volnému Sotlarovi, a ten puk zasunul k pravé tyčce. Hnilička se nestačil přemístit.

Český tým ale neznérvóznil a o čtyři minuty později získal znovu tříbrankový náskok. Michálek totiž ranou z prostoru mezi kruhy využil čtvrtou přesilovku.

To se ale povedlo také soupeři. Kranjc prostřelil Hniličku v signalizované výhodě, kdy hráli Slovinci zhruba pětadvacet vteřin v šesti proti čtyřem.

Ve třetí části byli aktivnější Češi, ale soupeř neustále hrozil. A málem snížil na rozdíl jediného gólu ve vlastním oslabení. Dvojice nejlepších slovinských hráčů Kopitar, Razingar se dostala do přečíslení, ale Hnilička tým podržel. V pádu vyrazil puk betony.

Přesto v samotném závěru ještě jednou inkasoval. Vteřinu před koncem jej prostřelil Razingar. Čeští hokejisté si upracovanou výhrou zajistili postup do osmifinále. skupiny. Ve druhém utkání porazili Finové Slovince 5:0 .

Česko - Slovinsko 5:4 (4:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Plekanec (Hlaváč, T. Kaberle), 4. Balaštík (T. Kaberle, M. Erat), 11. M. Erat (D. Výborný, T. Kaberle), 14. Z. Michálek (M. Erat, D. Výborný), 25. Z. Michálek (M. Erat, Balaštík) - 15. Murič (Hafner), 21. Sotlar (Razingar, Kopitar), 35. Kranjc (Kopitar, Razingar), 60. Razingar (Vidmar). Rozhodčí: Schütz - Schröter (oba Něm.), Zatta (It.). Vyloučení: 6:9. Využití: 4:1. Diváci: 9018.

Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Škoula, Kutlák, Hejda, Richter - M. Erat, D. Výborný, Hlaváč - Tenkrát, Plekanec, Bulis - Bednář, Hlinka, Hubáček - Balaštík, Štefan, Rolínek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Slovinsko: Glavič (14. Kristan) - Kranjc, Sotlar, Goličič, Vidmar, Robar, Ciglenečki, Groznik - Razingar, Kopitar, M. Rodman - D. Rodman, Avgustinčič, Šivic - Žagar, Varl, Terlikar - Murič, Hebar, Hafner. Trenér: František Výborný a Pavel Kavčič.